Podjęcie decyzji o budowie własnego domu, to dla wielu osób czas pełen ekscytacji i ogromnej radości. Nawet świadomość dużej ilości finansów, jaką należy dysponować oraz wysiłku, który należy włożyć w budowę, nie psuje tej radości. Jednak podejmując się budowy własnego domu, można bardzo szybko przekonać się o wielu sprawach, które do tej pory nie zaprzątały naszych myśli, a należy o nie zadbać.

Działka budowlana

Podstawą do wybudowania własnego domu jest posiadanie własnej działki budowlanej. Jednak jej wybór nie jest tak prosty, ponieważ powinna ona pozwalać wybudować zaprojektowany dom. Należy więc, dokładnie poznać jej wymiary, a także przede wszystkim miejscowy plan zagospodarowania. Bardzo wiele osób, miewa problemy w przypadku zlekceważenia tych informacji i stają później przed pewnymi przeszkodami. Działka budowlana w momencie zakupu, nie może być także obciążona w żaden sposób, na przykład kredytem hipotecznym poprzedniego właściciela. Znacząco utrudni to nasze starania o kredyt hipoteczny na budowę domu. Wybór projektu, również nie jest prosty. Każdy nowo wybudowany dom, musi odpowiadać wszystkim przepisom prawnym oraz regulacjom, takim jak na przykład wystarczająca odległość od płotu sąsiada oraz od drogi przed domem. Projekt domu, może być gotowy lub wykonany na indywidualne zamówienie. Jeśli zapadnie decyzja o wyborze i zakupie gotowego projektu, konieczne jest zaadaptowanie go przez architekta. Dopiero po zakończeniu tych etapów, można zacząć starać się o pozwolenie na budowę domu.

Budowa i prace wykończeniowe

Dom, można zbudować na wiele sposobów i najczęściej zależy to przede wszystkim od finansów jakimi dysponujemy lub zakresem prac, które jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. System gospodarczy, czyli taki w którym wiele prac budowlanych i wykończeniowych robi się samodzielnie, jest z pewnością tańszy i jednocześnie bardziej czasochłonny i wymagający. Należy wtedy pamiętać, że niektórych prac lub etapów nie możemy wykonać samemu i niezależnie od lokalizacji. Na przykład wywóz odpadów Warszawa i każde inne miasto lub nawet wsie regulują prawnie. Oznacza to, że nie wolno odpadów budowlanych, takich jak na przykład gruz wyrzucać do zwykłych kontenerów na gruz Poznań. Jeśli dom budowany jest przy pomocy kredytu hipotecznego, należy mieć świadomość, że nie zostaną nam wypłacone od razu wszystkie pieniądze. Bank przekazuje kredyt w kilku etapach, aby mieć zabezpieczenie, że nie zostaną one wykorzystane na inny cel niż budowa, na przykład zakup samochodu.