Co ma wspólnego ze sobą drukarka a bezpieczeństwo danych? Bardzo dużo. Sprzęty te są w pełni zintegrowane z siecią. Jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio sprzętu, hakerzy ukradną twoje dane wrażliwe właśnie przez niezabezpieczoną drukarkę.

Dlaczego drukarka?

Drukarki są metodą na dostanie się do twojej sieci i przejęcia ważnych plików.
Co zrobić, aby urządzenie wielofunkcyjne, takie jak drukarka, było bezpieczne? Pewne elementy bezpieczeństwa często są wbudowane w same drukarki już na poziomie BIOS.

Zalecenia odnośnie drukowania

Aby drukować bezpiecznie, warto stosować się do poniższych zaleceń.
W przypadku drukarek, zwykle ręcznie sprawdza się aktualizacje oprogramowania, dlatego informatyk powinien regularnie to sprawdzać.
Szyfrowanie ruchu sieciowego i zawartości dysku twardego uchroni nas przez przykrymi niespodziankami.
Chronienie hasłem drukarki jest względnie prostym rozwiązaniem, o ile oczywiście będzie rzeczywiście trudne do odgadnięcia. Unikaj haseł domyślnych.

Technologie bezpieczeństwa

HP Sure Start zajmuje się wykrywaniem złośliwego kodu, dzięki temu nie dostaje się on do sieci. Po próbach włamań uruchamia funkcję samonaprawiania systemu BIOS.
HP Run-time Intrusion Defectiun monitoruje pamięć oraz operacje wykonywane na urządzeniu.
HP Connection Inspector zajmuje się analizą wychodzących połączeń sieciowych i powstrzymuje działania destrukcyjnego bez udziału pracowników IT.
Whitelisting instaluje i uruchamia w drukarce tylko kompatypilne i znane oprogramowaie.
HP JetAdvantage Security Manager kontroluje takie zabezpieczenia jak zamykanie portów, automatyczne wymazywanie plików oraz wyłączanie protokołów dostępu.
HP Access Control Secure Pull Print przydaje się podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Dzięki niemu użytkownyc wysyłają dokumenty do bezpiecznej sieci, dodatkowo uwierzytelniają dane przez kod PIN lub skanują identyfikator.

Sposób działania

Dokument wysłany do druku zostanie wydrukowany dopiero, gdy osoba wpisze numer PIN lub zeskanuje odpowiednią kartę. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że drukowane lub archiwizowane dane trafią do kogoś, kto nie powinien ich zobaczyć.