Społeczny gust muzyczny jest o wiele bardziej złożony niż może nam się wydawać. Prawda jest taka, że bez względu na to czy jesteś zwolennikiem muzyki klasycznej, hard-rocka, popu, soulu, jazzu, R&B czy jakiegokolwiek innego gatunku nawet znajdując wśród innych ludzi zwolenników zbliżonych do Twoich preferencji muzycznych zawsze może okazać się, że i między nim a Tobą pojawią się pewne różnice.

 

To prawda, może macie podobny gust, ale nie zawsze przecież musi być tak, że każda pojedyncza piosenka danego wykonawcy wpasowuje się idealnie w nasz gust, prawda? No właśnie, a może właśnie ta jedna piosenka, która nie podoba się Tobie akurat spodoba się tej drugiej osobie albo na odwrót? Prawda jest taka, że nawet jeśli znajdziemy pokrewną sobie pod względem gustu muzycznego duszę to jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że będziemy zgadzać się w dosłownie wszystkim.

 

Możemy owszem-w zdecydowanej większości, ale niekoniecznie jest to jednostkowe-co do detala. I to jest właśnie najbardziej fascynujące-bo dopiero kiedy okazuje się, że osoba o zbliżonym do naszego guście muzycznym posiada jakieś inne spojrzenie na piosenkę, wobec której mamy odmienny stosunek to być może właśnie dlatego, że w ogromie Waszych podobieństw pojawi się jakaś różnica będziecie jeszcze bardziej ciekawi siebie i wzajemnej argumentacji w danym przykładzie-kto wie? Może dar przekonywania i Wasza dotychczasowa zgodność sprawi, że dzięki tej oto osobie odkryjecie zupełnie nowy wymiar danego utworu i zupełnie inaczej na niego spojrzycie? To jest nic innego jak magia muzyki. I to właśnie ona udowadnia słuszność stwierdzenia, że muzyka niesamowicie łączy ludzi.