Komputerowa rozrywka ogarnęła niemal cały świat. Wszelkiego rodzaju gry komputerowe, czy też przeznaczone na konsole, dostarczają nam wiele rozrywki i uciech. Jednak od jakiegoś czasu, widzi się rozrost, a zarazem powrót, alternatywnej formy rozrywki. Mowa tutaj o papierowych grach RPG. Czym są ? Jak się w nie gra ?

 

Zacznijmy jednak od początku. Papierowe gry RPG (role play game), to tak zwane gry bez prądu, gry wyobraźni, bądź gry fabularne. Z reguły nie posiadają planszy, natomiast opierają się one na scenariuszu, wymyślonego przez mistrza gry, bądź pochodzącego z podręcznika, zawierającego daną mechanikę. Sam scenariusz jest prowadzony przez mistrza gry, czyli osobę, która jest swego rodzaju osobą opowiadającą historię. Operuje on światem, w którym poruszają się gracze, a także wciela się postacie niezależne. On pokazuje co się dzieje, gdy gracze podejmują decyzję.

Gracze jako uczestnicy wymyślonej przygody, bądź kampanii, wcielają się w wymyślone przez siebie postacie. Na podstawie wyrzuconych wartości na kościach, uzupełniają swoją kartę postaci. W ciągu gry gracze podejmują akcje, jakie ma wykonać ich postać.
Do swojej dyspozycji gracze mają specjalne kości, używane w tego typu rozgrywkach.
Pierwszym systemem, który odniósł komercyjny sukces, jest “Dungeon and dragons”. Owy system jest również prekursorem gier fabularnych, od niego wszystko się zaczęło. Znany na całym świecie, system w klimacie mrocznego fantasy zgromadził wokół siebie rzeszę fanów. Podręczniki do dziś sprzedają się w dużych nakładach. Mimo wielkiego bumu na D&D, Polska jako kraj europejski, nie doświadczył tego systemu w pełni, a co za tym idzie nie zakorzenił się w naszym kraju.

Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o uniwersum “Warhammera”. System, który jest drugim a co za tym idzie, konkurencją dla D&D, w biało -czerwonym państwie cieszył się ogromną popularnością. Podręczniki tak samo jak w przypadku wyżej wymienionej serii, są przesiąknięte fantastyką i zabierają nas do świata pełnego elfów, krasnoludów czy ogrów.
Papierowe gry fabularne to gratka dla ludzi szukających nowych rozrywek, ale również i dla tych, którzy chcieliby wcielić się w rolę postaci. Te z pozoru proste scenariusze, potrafią wciągać na długie godziny a gra, ze znajomymi, bądź w większym gronie, może dostarczyć dużo frajdy jak i zabawy.
Popularne w latach 90 gry, powracają do łask, by stać się kolejnym medium rozrywki.