Większość osób wie, jak wygląda plansza do sudoku i w jaki sposób należy ja uzupełnić. Dla tych, którzy mają wątpliwości, przypomnienie poniżej.

Sudoku: diagram i zasady

Diagram to tak naprawdę kwadrat podzielony 9 na 9. W jego obrębie wyodrębnione zostały pogrubionymi liniami mniejsze kwadraty 3 na 3. Część pól na planszy jest wypełniona przed rozpoczęciem rozwiązywania łamigłówki. Pozostałe należy wypełnić cyframi 1, 2,3, 4,5, 6,7, 8 i 9 tak, aby żadna z nich nie powtarzała się w pojedynczym rzędzie pionowym i poziomym, a także w obrębie kwadratu 3 x 3. Uzupełnienie sudoku wymaga logicznego myślenia i kojarzenia faktów, ale z czasem dla zaawansowanych graczy staje się nudna. Co wtedy?

Sudoku inaczej

Powstało wiele odmian sudoku przeznaczonych dla osób, których tradycyjne, nawet najtrudniejsze plansze zaczęły nudzić. Jedną z najpopularniejszych wariacji jest sudoku nieregularne. W dalszym ciągu jest to diagram 9 na 9, ale podział nie jest dokonany na kwadraty, a nieregularne, dziewięciopolowe kształty. Pozostałe zasady pozostają bez zmian. Takie urozmaicenie wprowadza powiew świeżości i pozwala na nowo cieszyć się zabawą.