Stosunkowo niedawno w naszym kraju zaczęto hodować jaszczurkę- agamę brodatą karłowatą. Jest to gatunek który staje się coraz bardziej popularny ze względu na bardzo dużą ilość zalet. Jest to jaszczurka niezbyt duża, ponieważ długość przeciętnego osobnika tego gatunku wynosi około 30 cm. Charakteryzuje się ona okrągłą głową, a inne agamy mają głową trójkątną. Ubarwienie jaszczurki jest zmienne, a poruszają się one poprzez podnoszenie wysoko nad ziemią brzucha.

Oswojenie agamy brodatej nie jest trudne, ponieważ w wielu przypadkach nie obawiają się one człowieka i z chęcią wchodzą na rękę i pozwalają się karmić. Agama brodata karłowata jest określana jako gatunek idealny dla miłośników jaszczurek, szukających łagodnego i sympatycznego osobnika.

Jaszczurki te ze względu na swoją małą wielkość, nie wymagają zapewnienia ogromnej przestrzeni. W przypadku, gdy w naszym terrarium zamieszkują więcej niż jeden samiec, warto zainwestować we wszelkie ciekawe dekoracje, które będą sprawiać, iż jaszczurki nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Warto odpowiednio zagospodarować dno zbiornika w którym znajdują się osobniki.