Każdy ma swoje ulubione produkcje. Gry fantasy, FPS czy zręcznościowe. Jednak gatunek, który jest specyficzny a, w Europie nie jest specyficzny, mowa tutaj o gatunku Visual Novel. Czym jest, na czym polega ?

 

Gatunek ten, pochodzi głównie z Azji, dokładnie z Japonii. Są to gry, stawiające w dużej mierze na aspekt fabularny oraz dawanie graczowi możliwość wyboru. Oczywiście, wybrana przez nas decyzja może znacząco zaważyć na zakończeniu gry. Cała gra jest przesiana tekstem, który opisuje nam co się dzieje, przedstawiane są dialogi oraz opisy miejsc. Natomiast jeśli chodzi o drugi człon, mamy tutaj do czynienia, że oprócz warstwy tekstowej, mamy warstwę wizualną. Podczas grania, widzimy plansze, na których są dopasowane otoczenia, pokazane są postacie, wchodzące ze sobą w interakcje, bądź pokazane jest miejsce, na temat którego główny bohater ma przemyślenia.
Produkcje, mimo swojej specyficzności, dzielą się na różnego rodzaju historie. Może być to mroczny kryminał, opowieść w świecie fantasy, kończąc na symulatorze randkowania.

 

Zaletą tego typu gier jest to, że może robić je każdy. Wystarczy wymyślić dobrą historię, a potem oprawić ją w wizualne plansze. Proces może być długi, natomiast na początek można zrobić krótką próbną grę, po czym wiedzą na czym się stoi, zacząć planować bardziej rozbudowaną grę.
Kolejną pozytywną rzeczą, jest to, iż pochodzenie jest zagraniczne, to większość znanych produkcji, jest dostępnych na różnego rodzaju platformach sprzedażowych takich jak np. Steam.
Trzeba zaznaczyć fakt, że te gry ulegają ekranizacji w postaci anime.
Visual novel to gatunek, który warto poznać, choćby i z ciekawości. W gąszczu gier wysokiego poziomu, ten rodzaj gier może być swego rodzaju odskocznią i świeżością, jeśli chodzi o nasze zwyczaje growe.