W zależności od tego jaki masz dzień możesz dopasować konkretny utwór muzyczny do swojego obecnego stanu. W przypadku ciężkiego dnia możesz znaleźć sobie pewien wesoły kawałek muzyczny, który od razu polepszy Twój humor. Możliwe także, że refleksyjna część Ciebie naprawi słabą część dnia również poprzez otrzymanie pozytywnych bodźców ze strony spokojnej, refleksyjnej muzyki.

 

Wsłuchując się w tekst piosenki, który odnosi się w sposób niezwykle trafny do Twojej obecnej sytuacji możesz utożsamić się z tym utworem. Jego terapeutyczny charakter sprawia, że zaczynasz rozumieć, iż problem z którym się zmagasz dotyczy jeszcze innych ludzi, którzy z kolei swoje emocje postanowili przelać na papier i za ich pomocą skomponować piosenkę-nie czujesz się samotny w swoim spojrzeniu na daną sprawę, bo jest ktoś jeszcze, kto rozumie to w podobny bądź odmienny, ale dotyczący zbliżonej sprawy sposób. Być może spogląda na niego nieco inaczej w tym oto utworze pokazując Ci dalszą część swojej historii. Muzyka ma tak szerokie możliwości, że w zależności od gatunku i perspektywy autora, który w jakiś wybrany sposób spogląda na dany problem możesz dostrzec tysiące różnych wizji.

 

W zależności od rytmu, melodii i nastroju danej piosenki budzą się w nas konkretne emocje, tworzą się konkretne wspomnienia i skojarzenia z wybranymi sytuacjami z naszego życia, bądź z życia kogoś z naszego otoczenia. Czasem nie znając dokładnie genezy utworu i nie widząc klipu/teledysku jaki do niego powstał sami oczami wyobraźni dopisujemy do niego drugie dno, brakującą część tej historii. Sztuka interpretacji utworu pomaga w nadaniu mu wybranego znaczenia w naszym życiu.