Czym są wysłodki?
Wysłodki buraczane dla koni to uboczny produkt, otrzymywany w procesach produkcyjnych cukru spożywczego. Wysłodki to nic innego jak rozdrobnione elementy buraków cukrowych bez zawartości wyługowanego cukru.
Wysłodki, dzięki swojej wysokiej zawartości węglowodanów, stanowią świetną propozycje dodatku paszowego zwłaszcza dla przeżuwaczy oraz koni. Istotna cechą wysłodków dla koni jest również ich niska zawartość tłuszczu.
Wysłodki buraczane dla koni ze względu na soja wysoką wilgotność, dochodzącą nawet do 90%, stosowane są zazwyczaj w okresach kampanii cukrowniczej. Jest to związane z wyjątkowo krótkim czasem przydatności do spożycia, spowodowanej mokrą formą. Istnieje oczywiście możliwość wydłużenia czasu przydatności, lecz jest to uzależnione od zastosowania skomplikowanej konserwacji lub też kiszenia, lecz procesy te nie należą do łatwych oraz wymagają zastosowania szczegółowej wiedzy na ten temat.
Zalety stosowania wysłodków buraczanych
Na pewno jedną z głównych zalet stosowania wysłodków buraczanych dla koni jest ich niewielki koszt. Wysłodki zawierają również wysoce przyswajalny błonnik oferujący niemal same korzyści w odniesieniu do zdrowia koni. Można powiedzieć że ilość błonnika w wysłodkach jest równa ilości błonnika zawartej w wysokiej jakości sianie. Wysłodki buraczane dla koni łatwo ulegają fermentacji w przewodzie pokarmowym koni, co ma znaczny wpływ na dostarczenie mu odpowiedniej ilości energii.
Stosowanie wysłodków jest w szczególności zalecane w żywieniu koni mających określone potrzeby. Przykładem może być np. koń z problemami zębowymi. Dzięki namoczeniu wysłodków, staja się one miękkie i łatwiej je zgryźć. Również konie z problemami gastrycznymi powinny otrzymywać pasze zawierające wysłodki buraczane przez wzgląd na obecność łatwo przyswajalnego błonnika. Ale to nie koniec. Również w diecie koni wychudzonych, wysłodki mogą stanowić pewną formę ratunku, gdyż dzięki właściwościom zbliżonym do siana, łatwiej nabierają one masy.
Dzięki stosunkowo niskiej zawartości cukrów oraz skrobi, wysłodki doskonale sprawdzą się również podczas żywienia koni wykazujących nietolerancje tychże składników żywieniowych.
Dawkowanie
Aby dokładnie sprecyzować odpowiednią ilość wysłodków w diecie konia, należy poznać powód ich stosowania. Inna będzie ich ilość w przypadku gdy są one zaledwie uzupełnieniem codziennej diety, a inna w momencie gdy potrzeba jest zastąpienie innego składnika np. siana.
Jeśli zaś chodzi o zastąpienie wysłodkami owsa, składnika niezbędnego w procesach żywienia koni, to mogą one stanowić maksymalnie połowę dziennej dawki owsa. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji dawkowania wysłodków buraczanych, gdyż już nawet lekko powyżej 1 kg dziennie tego składnika, może powodować zaburzenie ogólnego bilansu składników odżywczych, nie powodując przy tym niedoborów żywieniowych u koni.
Jeśli już wysłodki maja znaleźć się w końskiej diecie, należy wprowadzać je stopniowo, regularnie podnosząc ich ilość w paszy.
Najnowsze komentarze